Vážení členovia vlády Slovenskej republiky,
V Bratislave, 29.4. 2021
dovoľujeme si obrátiť sa na Vás v mene podnikateľov, ktorí bojujú za záchranu gastro sektora na Slovensku – či už prostredníctvom nových iniciatív alebo v rámci etablovaných záujmových združení zjednotených pod platformou #StáleMámeChuť. Naša platforma je dnes najväčšou platformou v gastro sektore, združujúcou 14 iniciatív, asociácií a združení prevádzkovateľov a dodávateľov v gastro sektore.
Všetci podporujeme snahy, ktorých cieľom je minimalizovať šírenie ochorenia COVID-19 na Slovensku. Doteraz prijaté opatrenia však zároveň majú zásadný dopad na dôležité segmenty slovenskej ekonomiky a pre niektoré z nich môžu byť dokonca likvidačné. Jedným zo sektorov, na ktoré tieto opatrenia dopadli najsilnejšie a ako prvé, sú stravovacie služby. Zároveň sa však uvoľňujú medzi poslednými a v mnohých prípadoch tak reštaurácie, kaviarne, či bary stále svoje prevádzky otvoriť nemôžu.
Pre zlepšenie pandemickej situácie sa tento týždeň zmiernili opatrenia a niektoré gastro prevádzky majú možnosť otvoriť exteriérové priestory. Aj keď otvorenie terás mnohým prinieslo radosť, treba zdôrazniť, že túto možnosť má iba 40 % prevádzok, a zároveň uviesť, že prevádzka terasy predstavuje v priemere 15 % tržieb celej prevádzky. Tieto tržby nemôžu pokryť straty, ktoré gastro podnikatelia utrpeli z dôvodu pandemickej situácie, a veľa z nich teraz musí začať dlhy splácať.
Ako jeden z kľúčových nástrojov pre strategickú pomoc gastro sektoru považujeme zníženie DPH. Zníženie sadzby DPH by dalo prevádzkovateľom k dispozícii prostriedky, ktoré pri znovuotvorení prevádzok potrebujú na splatenie dlhov a ďalší rozvoj podnikania. To by v konečnom dôsledku mohlo znížiť objem verejných prostriedkov potrebných na zmiernenie negatívneho dopadu pandémie na sektor.
So sadzbou 20 % má Slovensko štvrtú najvyššiu DPH na gastro v EÚ. Zníženú sadzbu DPH na reštauračné služby aplikuje 19 štátov Európskej únie (v rozpätí od 3 % v Luxembursku do 14 % vo Fínsku), vrátane všetkých našich susedov – Česko, Rakúsko, Maďarsko a Poľsko.
Pre pozitívny príklad dopadu na sektor stačí ísť za hranice. Česká republika už v roku 2016 zaviedla zníženú sadzbu na stravovacie služby a nealkoholické nápoje (pokles z 21 % na 15 %), aby podporila podnikateľov a znížila ich daňové zaťaženie v súvislosti so zavedením elektronickej evidencie tržieb a ďalších regulačných opatrení s priamym dopadom na pohostinstvá. Po prvom roku s nižšou DPH sa ukázalo, že aj napriek nižšej sadzbe DPH sa celkový výber daní v sektore zvýšil. Preto následne česká vláda pristúpila k druhému zníženiu DPH pre stravovacie služby z 15 % na súčasných 10 %.
Vážení členovia vlády Slovenskej republiky,
žiadame Vás, aby ste podporili zníženie DPH pre sektor gastro služieb. Sme presvedčení, že toto strategické opatrenie podporí dlhodobú konkurencieschopnosť a rozvoj gastro sektora v Slovenskej republike. Zároveň by sme Vás touto cestou chceli požiadať o vyjadrenie Vášho stanoviska k znižovaniu daní pre sektor gastro služieb.
Signatári platformy #StáleMámeChuť
Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska
Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska
Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd
Iniciatíva Zachráňme gastro!
Pomáhame si - gastro v korone
Pomoc pre gastro
Potravinárska komora Slovenska
Slovenská asociácia malých a stredných podnikov a živnostníkov
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora
Slovenské združenie výrobcov piva a sladu
Slovenský zväz kuchárov a cukrárov
Slovenský zväz spracovateľov mäsa
Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska
Aliancia slovenskej gastronómie - 10 pre Gastro
Kontakt: info@stalemamechut.sk
Na vedomie:
Eduard Heger, predseda vlády
Richard Sulík, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR
Veronika Remišová, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Štefan Holý, podpredseda vlády SR
Igor Matovič, podpredseda vlády a minister financií SR
Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby SR
Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Roman Mikulec, minister vnútra SR
Jaroslav Naď, minister obrany SR
Mária Kolíková, ministerka spravodlivosti SR
Ivan Korčok, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Ján Budaj, minister životného prostredia SR
Branislav Gröhling, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR
Natália Milanová, ministerka kultúry SR
Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva SR
Commenti